BEMUTATKOZIK A NAPSUGÁR TAGÓVODA

Intézményünk a főváros egyik dél-pesti peremkerületében, a XVIII. kerület pestszentimre városrészen, csendes, zöldövezeti, kertvárosi környezetben helyezkedik el, s olyan nyugalmas szigetet, családias meleg fészket képez, ahová öröm betérni gyermeknek, felnőttnek egyaránt. 

Intézményünk befogadóképessége, maximális gyermeklétszáma az alapító okiratban foglaltak alapján 100 fő. Pestszentimrei Napsugár Tagóvodánkban négy gyermekcsoportban (Süni, Katica, Maci és Csiga csoport) fogadjuk a hozzánk járó gyermeket. A csoportjaink szerkezetüket, a gyermekek életkori összetételét tekintve osztottak (vegyes csoportok), mely rendkívül pozitívan hat a gyermekek szocializációjára, érzelmi életének fejlődésére, valamint a befogadás időszakában megkönnyíti a gyermek mielőbbi zökkenőmentes beilleszkedését.  

A családi ház jelleget idéző épület, 1960-ban épült, az intézmény azóta látja el óvodai nevelés feladatait. Valamennyi csoportszobája családias, tágas, világos, esztétikus, természetes alapanyagú bútorzattal, berendezéssel ellátott, s vidám színharmóniát sugárzó környezeti miliőt biztosít a gyermekeknek. A csoportszobák korszerű felszereltsége, cselekvésre, tevékenységre ösztönző, ingergazdag környezete kiváló lehetőséget nyújt a gyermekek egészséges, harmonikus személyiségfejlődéséhez, valamint a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek együttneveléséhez. A belső tér kialakítása lehetőséget teremt a változatos, színes palettájú játékötletek, ill. a párhuzamosan végezhető tevékenységek tartalmas megvalósításához. Az óvodaépület belső esztétikai képére az egységességben megnyilvánuló egyediség érvényesülése jellemző, a csoportszobák mindegyike önálló arculattal rendelkezik, egyéni színfoltot képvisel. 

A gyermekek óvodai nevelése során egy 50 m2 alapterületű, korszerű, változatos mozgásfejlesztő eszközökkel felszerelt tornaszoba áll rendelkezésünkre, mely optimális lehetőséget biztosít a gyermekek napi mozgásfejlesztéséhez. Ezen túl, helyet kínál a heti rendszerességgel kijáró, speciális foglalkozást tartó gyógy-testnevelő munkájához, valamint az óvodába látogató zenés gyermekprogramok lebonyolításához. Az óvoda épületben nevelői szoba segíti a pedagógiai munkára való felkészülést, fejlesztő szobánk pedig helyet biztosít a heti rendszerességgel kijáró utazó szakszolgálati szakemberek, a logopédus, a pszichológus, a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztését ellátó gyógypedagógus szurdopedagógus speciális fejlesztő tevékenységnek megvalósításához. 

Napsugár Tagóvodánkban a fenntarthatóságra nevelés témájára épülve, egy élményközpontú, változatos, közvetlen szenzitív tapasztalatszerzési lehetőségekben gazdag „Egészségharmónia Kincsestárat” hoztunk létre, mely interaktív pedagógiai színteret biztosít a gyermekek számára, s magában hordozza mindazt az értékbázist, melyet szeretnénk gyermekeink, a jövő nemzedéke számára továbbadni, átörökíteni. A kincsestár az egészséges életmódra nevelés, egészséges életvitel és egészségtudatosság interaktív terepe, mely az egészséges táplálkozás, mindennapi testmozgás és a lelki egészségvédelem területeit mutatja be szemléletes módon.

Az óvoda épületéhez nagy kiterjedésű, parkosított, ligetes fákkal, gazdag növényzettel, sziklakerttel, levendulás kerttel, zöldséges kerttel, fűszernövény- és virágos kerttel beültetett, esztétikus, élménydús környezetet nyújtó udvar tartozik. Valamennyi gyermekcsoport önálló udvarrésszel rendelkezik, az egyes udvarrészeket sövények, cserjék tagolják, választják el egymástól. Az óvodaudvar a gyermekek kedvelt játszóhelye, mely kiváló lehetőségeket kínál a közvetlen tapasztaláson alapuló élményszerzéshez, természet szépségére való rácsodálkozáshoz. Mind a négy udvarrész korszerű, biztonságos, mozgásra inspiráló, szabványossági követelményeknek megfelelő mozgásfejlesztő eszközökkel, szabadtéri játékokkal rendelkezik, mely nagymértékben hozzájárul a szabad levegőn történő örömteli mozgáshoz, önfeledt játékhoz. Az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány támogatásának jóvoltából óvodánk ovi-sport pályával és a hozzá tartozó árnyékoló hálóval és speciális mozgásfejlesztő eszközökkel is rendelkezik. A sportpálya mindennapi használata kivételes mozgásélmény forrást jelent a gyermekek számára. 

Udvarunk terepet biztosít óvodai tanösvényünk számára is, mely által gyermek közelbe hozzuk a gyermekek közvetlen környezetében található növény- és madárvilágot, valamint elősegítjük a lakóhelyük iránti kötődés kialakulását. Pedagógiai munkánk eredményei, értékei közül kiemelést érdemel: 2008-ban pályázat útján a kerületben elsőként nyertük el a „XVIII. kerület Zöld Óvodája” címet, 2009-ben a Madárbarát Óvoda címet, 2010-ben az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat XVIII-XIX. Kerületi tisztiorvosa és a Pestszentlőrinc-Pestszentimre polgármestere által közösen adományozott „Egészséges Munkahely” címet, valamint 2011-ben, és 2013-ban és 2020-ban a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által adományozott országos „Zöld Óvoda” címet, a kisgyermekkori környezeti nevelés terén végzett tevékenység elismeréseként. A 2015. évi Virágos Magyarországért Országos Környezetszépítő versenyben való kiemelkedő teljesítményünk elismeréseként a Napvirág Tagóvodával közösen az Emberi Erőforrások Minisztériumának oklevelét vehettük át. 

Az elismerést a gyermekek környezettudatosságra nevelése érdekében végzett pedagógiai munkánk elismeréseként kapta óvodai testületünk.  

Az óvoda szubjektív feltételrendszerén belül, a gyermekek nevelését szakképzett óvodapedagógusok látják el, tevékenységüket az óvodai mindennapokban a nevelőmunkát közvetlenül segítő munkatársak támogatják, akik nevelőpartnerként vesznek részt a gyermekekkel kapcsolatos feladatok ellátásában. Óvodánk munkatársai lelkiismeretesen és hatékonyan működnek együtt a közös célok elérése érdekében. Óvodai testületünkben hisszük és valljuk, hogy a kisgyermekeknek játékra és játszótársakra, Rájuk figyelő, Őket meghallgató, segítő és szerető felnőttekre, állandó, nyugodt és biztonságos környezetre van szükségük. 

Napsugár Tagóvoda bemutatkozó kisfilm